Zač je v Pardubicích perník a jóga? Reportáž z roku 2015

IMG_0682Reportáž z Maratonu jógy, který se v Pardubicích uskutečnil 7.11.2015

Sobotní ticho starého města rozráží odraz nohy od kamenné dlažby. Na místo, kde má proběhnout celodenní akce Maraton jógy, se totiž dá přesunout i na sportovní koloběžce. Na spadané žluté listí, které pokrývá cestu kolem zámeckého parku, padají drobné kapky deště. Vlhnou vlasy i tělo. Tempo je svižné a nervozita a tréma z očekávání se v tom tichém ránu aspoň na chvilku rozpouští. V hlavě víří fajfky z odškrtaných úkolů, které byly na seznamu. Vše je připraveno. Teď už jen, aby všichni přišli.

Rozhýbané Pardubice

Pardubice jsou označovány za město sportu a pravidelný pohyb do života pardubáků patří. Hokej, koně, motorky…  Najdete zde mnoho sportovních klubů, tělocvičen, sokolovnu, hřiště, arénu, venkovní tělocvičny. Jak je to s jógou? Je jóga taky sport? Kde se cvičí? V malém či ve velkém sále? Je o ní zájem?
Jóga se v Pardubicích cvičí ve dvou studiích jógy, několika fitcentrech a sálech. Najdete zde pestrost lekcí stejně jako lektorů. Co takhle vyzkoušet, zda mají Pardubice potenciál na stovku podložek v jednom dni a na jednom místě.

Barvy, rozmanitost, volnost a odvaha

První listopadové sobotní ráno dokázalo, že jóga a Pardubice k sobě patří. Na Maraton jógy se přihlásilo přes sto zájemců. Při jejich registraci nebyl ani čas na čaj. Všichni příchozí byli trpěliví, usmívali se a jejich jógamatky naznačovaly, že rozhodně na podlahu nepůjdou poprvé. Všechny lektorky přišly, svíčky v sále tělocvičny pardubické univerzity vykouzlily příjemnou atmosféru, moderátor s mikrofonem připraven.

Prvotřídní koktejl namíchaný z různě zaměřených lekcí a lektorek s bohatou osobní i učitelskou praxí cvičících na různých místech v Pardubicích se podařil. Vše plynulo stejně jako dech ásanami ve vyniasách. Cvičící podávali skvělé výkony, lektorky velké úsilí odměňovaly vtipnými hláškami, aby smích přinesl uvolnění, kdo už nemohl, odpočíval. Přišlo 150 účastníků a téměř všichni na svých jógamatkách vydrželi až do konce. Lekce se báječně doplňovaly či prolínaly, po náročnějších silových pozicích přišly odpočinkové. Příjemným zpestřením byl v době oběda taneční workshop a fotostánek s profesionální fotografkou, kde si mohli zájemci pořídit svou fotografii a vytištěnou rovnou odnést. Během krátkých přestávek mezi lekcemi to v sále příjemně zašumělo, kdy si cvičící sdělily své dojmy a úsměvy na jejich tvářích naznačovaly spokojenost. Tu ještě znásobily výhry krásných cen v závěrečném slosování.

Spojení  jógy, míst a měst

Po této akci je jasné, že jóga v Pardubicích má své místo a je dobré o tom vědět. Je součástí moderního životního stylu mnoha pardubáků i dalších účastníků, kteří přijeli z různých míst naší republiky. Jóga je možností, jak obohatit svůj život. Především o zážitky, které jdou do hloubky. Také nabízí příležitost začlenit se do komunity. A to je v dnešní době poměrně rychle rozpadajících se partnerských vztahů a rodinných konfliktů obrovským přínosem po sociální stránce.  Velké díky patří i partnerům akce, kteří při organizaci akce velmi pomohli. První ročník Maratonu jógy v Pardubicích se vydařil a nyní si všichni můžeme přát, aby se uskutečnil i příští rok.

Tuto reportáž vydalo i  vydavatelství časopisu JÓGADNES.